Nano Boyutta Yapılandırılmış (bit patterned media) Manyetik Bilgi Saklama malzemelerinin Yüksek Performanslı Manyetik Kuvvet Mikroskopisi(ypMKM) ile karakterizasyonu

2018-12-31
Bu projede 10nm ye kadar nano-yapılandırılmış manyetik bilgi saklama malzemelerinin yüksek performanslı Manyetik Kuvvet Mikroskobu(ypMKM) sistemi kullanılarak karakterizasyonu hedeflenmektedir. Manyetik bilgi saklama teknolojisi şu an 1 inç kareye yaklaşık olarak 1Terabit (1Tbpsi) bilgi saklayabilecek seviyeye gelmiştir. Bu kapasitenin 10 kat daha artırılabilmesi ve 10Tbpsi için düşünülen yöntemlerden bir tanesi nanoyapılandırılmış manyetik malzemelerdir. Ancak bu malzemelerin manyetik kuvvet mikroskopları ile karakterizasyonu miksorkopların yetersizlikleri nedeniyle sorunludur. Bu projede ypMKM kullanılarak 10nm nanoyapılandırılmış manyetik bilgi saklama numunelerinin manyetik yapıları incelenerek temel etkileşimler tespit edilecektir.
Citation Formats
A. Oral, “Nano Boyutta Yapılandırılmış (bit patterned media) Manyetik Bilgi Saklama malzemelerinin Yüksek Performanslı Manyetik Kuvvet Mikroskopisi(ypMKM) ile karakterizasyonu,” 2018. Accessed: 00, 2020. [Online]. Available: https://hdl.handle.net/11511/58792.