Biyo-yüzeylerden metabolomiks ve çoklu kalıntı analizleri için termal ve solvent desorpsiyonuna uygun esnek mikroekstraksiyon ince filmlerinin geliştirilmesi

2018-12-31
Katı faz mikroekstraksiyon (solid phase microextraction, SPME) son zamanlarda örnekleme ve örnek hazırlama alanında sunduğu çözümlerle öne çıkmaktadır. SPME çok çeşitli şekillerde olabilir ve kolaylıkla numune hacmine, numune özelliğine ve çalışma türüne göre biçimlendirilebilir. SPME fiberleri özellikle in vivo klinik çalışmalarda invazif olmayan bir yöntem olduğu için tercih edilmektedir. Daha büyük bir ekstraksiyon fazına sahip ince film SPME ise yüksek duyarlılık gerektiren ölçümler için uygun bir alternatif oluşturmaktadır. İnce tabaka SPME kaplamaları çeşitli çalışmalarda kullanılmış olsa da aynı anda termal ve solvent desorpsiyonuna uygun olanları bulunmamaktadır. Böyle bir malzemenin en önemli avantajı ise tek bir örnekleme ile gaz ve sıvı kromatografik analizi mümkün kılması ve sonucunda çalışılan sistemden maksimum bilginin elde edilmesidir.Bu Proje biyo-yüzeylerden metabolomiks ve çoklu kalıntı analizleri için termal ve solvent desorpsiyonuna uygun esnek ve biyo-uyumlu mikroekstraksiyon ince filmlerinin geliştirilmesini hedeflemektedir. Bu çalışma ile ilk defa hidrofobik-lipofobik dengelenmiş polimer (HLB)-Teflon ve grafen-Teflon ince filmleri termal ve solvent dayanıklılığına sahip esnek destek üzerinde hazırlanacak ve hem gaz hem de sıvı kromatografisi ile elde edilebilecek bilgileri maksimize etmek için optimize edilecektir. Geliştirilecek bu malzemeler çeşitli alanlarda yüzeyden küçük molekül (‹1500 Da) tayinleri için analitik çözümler sunacaktır.
Citation Formats
E. Boyacı, “Biyo-yüzeylerden metabolomiks ve çoklu kalıntı analizleri için termal ve solvent desorpsiyonuna uygun esnek mikroekstraksiyon ince filmlerinin geliştirilmesi,” 2018. Accessed: 00, 2020. [Online]. Available: https://hdl.handle.net/11511/62147.